Start a new topic

Avantaje fata de taxi? posted Nov 25, 2015 by Roma D

Buna,

Ideea de car sharing mi se pare foarte buna, dar la pretul la care e acum in foarte multe cazuri se poate ajunge ca o cursa de taxi sa fie cam la acelasi pret sau chiar mai ieftina. Pe langa faptul ca e cam la acelasi pret sau mai ieftin o cursa de taxi are mai multe avantaje ca

- sofer;

- nu trebuie sa cauti parcare, care poate fi departe de locul destinatie;

- nu trebuie sa ai nici o grija de masina;

- nu ai nevoie de nici un act;

- taxiul vine pana unde e chemat, fata de car sharing unde trebuie sa gasesti masina apropiata.

Considerand toate de mai sus, de ce sa ma complic si sa aleg car sharing in locul unui taxi?

9 people have this question

MateiFlorin said Nov 29, 2015

Salut

Avantaje pe care le consider eu relevante:

- intimitatea - unii nu vor sa se intalneasca cu un sofer de taxi, nu vor sa vorbeasca cu cel sa respire acelasi aer, sa asculte aceeasi muzica ...

- pret - acesta poate fi si un dezavantaj, dar seara sau in weekend poate fi mai ieftin decat taxiul.

- metoda de plata - nu umbli cu cash la tine

- protectia mediului - mai putine masini pe strada, poneii consuma mai putin combustibil decat majoritatea taxiurilor

asteptam mai multe masini

asteptam largirea zonei de parcare daca e posibil -stiu, e preferabil sa nu fie imprastiate prea departe de centru dar parca ar merge putin largit gardul virtual :-)

7 people like this

Faza e ca, taxa e calculata pe timp, si daca mergi mai repede(ceea ce nu e chiar recomandat...), poti avea avantaje(la pret)! Dar asta sa se faca doar daca se stie bine conduce si cu atentie!!! 

Ieri am incercat pentru prima data serviciul Pony, care mi se pare o idee foarte buna si ne aduce cu un pas mai in fata catre civilizatie.
Ca si dezavantaje: e nasol cand te loveste un taximetrist si apoi ai batai de cap (amiabila, mers la asigurator, etc) 
Cautarea unui loc de parcare
Aria de acoperire - a trebuit sa ma deplasez 2 km ca sa gasesc un pony
Pretul: putin mai scump decat la taxi (daca ne raportam la km/pret).
Aplicatia android are nevoie de imbunatatiri, nu ma lasa sa inchid masina la terminarea cursei sau are delay -face lock la masina dupa 1 minut sau nu face nimic - noroc cu profesionalismul celor de la Pony care pot inchide masina remote
Avantaje: un pas in fata catre civilizatie
Obtiunea de a deveni flexibil si de a conduce masina cand doresti sa eviti daciile coapte de la firmele de taxi

1 person likes this

Oportunitatea de a conduce cand esti la facultate si masina ta e in partea cealalta a tarii :D

3 people like this

Taxi poți chema cu orice telefon, dar pentru Pony ar trebui să-mi upgradez iPhone-ul ca să am IOS 9 :(

Masina de rezerva pt mers la servici , cand masina personala a fost accidentata si asteapta in service o confirmare de la asigurari :)

2 people like this

Legat de pret, as argumenta ca eu pana acum am iesit mai ieftin sau la acelasi pret cu taxi-ul.

Azi chiar am luat un taxi din Calea Baciului ca acolo nu este arie de acoperire, am luat un Smart de la Taietura Turcului si am mers pana in Andrei Muresanu cu el. Am iesit mai ieftin decat sa fi venit direct cu taxi-ul. Insumate cele 2 curse (Taxi + Pony) tot au fost mai ieftine decat o cursa de taxi. So .....

Am parcurs 12 km și am plătit 28 lei. Rezultă un preț de 2.33 lei/km. În orele de vârf nu e rentabil.
Login or Signup to post a comment